Borsa İstanbul Veri Merkezi & Kampüs - Otomatica

Veri Merkezi / Akıllı Tesis / BMS / PMS / DCIM / Üst Entegrasyon / T&C / Tesis Sağlık Danışmanlığı / Koruyucu, Düzeltici Bakım

Müşteri Hedefleri

2014 yılında kurulan Borsa İstanbul Veri Merkezi, o yıllarda Türkiye’de bir veri merkezinde ilk defa uygulanan tam zamanlı çalışan free-cooling sistemi, yine Türkiye’de tüm teknik altyapının merkezi olarak ve tek noktadan  yönetilebildiği en kapsamlı ilk yönetim otomasyonu, PUE (Power Usage Effectiveness) değerinin Türkiye’de o zamanda en düşük değer (1.4’ten küçük) olarak sağlanması, deprem ve sarsıntılara karşı dayanıklı yükseltilmiş döşeme ve kabinet sistemleri, tam yedekli (2N) elektrik ve soğutma sistemleri, üst düzey yangın tespit/söndürme, güvenlik kamerası, kartlı geçiş ve diğer güvenlik önlemleri ile öne çıkmıştır.

Bu tarihten itibaren diğer borsalarda da kullanılmakta olan FIX protokolünün uygulamaya alınması ile birlikte üyelere, uluslar arası ortamda geçerli standartlarda emir toplayıp sisteme iletebilme imkanı sağlandı, fiber hatlar ve FİXAPİ protokolü sayesinde bu süre 3-4 milisaniyelere indi.

Bu çok kritik operasyon sürerken birincil ve ikincil veri merkezlerine ek güç ve soğutma kapasitesi sağlayacak kampüs enerji merkezi oluşturuldu. Bu yeni merkezin de tüm kontrol, otomasyon ve işletme yönetim sistemleri ilk veri merkezi için oluşturulmuş sisteme entegre edilerek kritik altyapı işletmesinin kampüs içinde dağılmış lokasyonlardan bağımsız, yalın ve veriye dayalı olarak yapılması hedeflendi.

Birincil veri merkezinin zaman içinde gerçekleşen güncellemeler neticesinde kapasite analizi ve Tier seviyesine uyumluluğu konusundaki fark analizi yapılarak ileri yatırımların planlarının yapılması gerçekleşti.

Otomatica Çözümü

Otomatica çekirdek ekibi, şirketin kurulumundan önce İstanbul Birincil Veri Merkezi kritik altyapı işletme yönetim sistemleri uygulamasında çalışmış ve kritik tesislere çözüm sağlama fikri bu aşamada ortaya çıkmıştır. Çok yüksek temel iş sürekliliği sağlayacak kritik tesisin işletme yönetim sistemlerini oluşturacak PMS,BMS,DCIM gibi temel modüllerinin mutlaka ara katman yazılımlarla bütünsel hale getirilmesi ve inşaatın başlamasından test ve işletmeye alma aşamasına kadar olan süreçte yer alacak otomasyon ve yazılım şirketinin tüm elektro-mekanik yapılanmayı yorumluyacak bilgiye ve işletme ekibine yalın yönetim imkanı sunacak beceriye sahip olması stratejisi bu proje ile ortaya çıkmıştır.

Birincil Veri Merkezinde birbirlerine hiyerarşik ve bütünselden ayrıntıya geçişli dinamik ekran ve tablolar BMS, PMS, DCIM veya diğer sistem bazında ayrılmadan tüm sistemlerden gelen veriler her ekranda teshise yardımcı olacak bilgi şekilde oluşturulmuştur. Benzer prensip yeni enerji merkezi için de oluşturulup mevcut sistem ile bütünleşik hale getirilmiştir. Alarm yönetimi, yük yönetimi, kapasite yönetimi, PUE verimlilik yönetimi gibi özel sistemlerin yanında dinamik canlandırma teknikleri ile karmaşık ekipman ve sistemlerin görsel ikizleri de yaratılmıştır. Bu sayede ekonomik bir işletme ekibinin kampüste dağınık olan onlarca destek odalarındaki operasyonu sürdürülebilir şekilde sağlanmıştır.

Sürdürülebilir İşletme presibinde sağlanacak işletim sisteminin kişiden bağımsız, ekibin her ferdi tarafından yalın izlenebilen ve sürekli gelişmeye açık kültürü desteklemesi gerekmektedir. Otomatica ara katman yazılımları ile BMS, PMS, Ortam İzleme, DCIM gibi ana sistemleri bütünleşik hale getirmiştir.

Fark ve Kapasite Kullanım Analizi, Tesis Altyapı Kontrolü gibi profesyonel servisler yanında tesis ömrü bakım ve düzeltici hizmetleri ile de Otomatica fark yaratmaktadır.

Sonuçlar

 • Hata toleraslı hizmet veren güvenilir işletme yönetim sistemleri
 • Birincil Veri merkezi için kullanılan işletme yönetim sistemleri, kampüs yeni enerji merkezi yönetim sistemleri ile bütünleşik hale getirilmiştir.
 • Tüm geleneksel yönetim sistemleri (BMS, PMS, DCIM, Akü Yönetim vb.) üst entegrasyonlar ile bütünleşik hale getirilmiştir.
 • Sürdürülebilir İşletme ilkelerine uygun yönetim ekranları, canlandırmalar ve tesis ikizi gibi yenilikçi teknikler kullanılmıştır.
 • Mevcut altyapı ve işletme incelenerek profesyonel servisler sağlanmış ve tesis ömrü servisleri ile sürdürülebilir işletme desteği verilmektedir.

Neden Otomatica?

 • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
 • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
 • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
 • Veri Merkezi test ve işletmeye alma koordinasyon yetkinliği
 • Uptime Institute tesis sertifikasyon süreç yetkinliği
 • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri