Etisalat Khalifa City Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Akıllı Alarm Yönetimi, IT Servis&Danışma, SCADA

Müşteri Hedefleri

Gelişmekte olan ülkelerde dünyanın önde gelen telekom gruplarından biri olan Etisalat Group, Orta Doğu, Asya ve Afrika’daki 16 ülkede 149 milyon aboneye yenilikçi çözümler ve hizmetler sunarak daha yüksek üretkenlik hizmeti verme hedefindedir..UPTIME TIER III Tesis ve Operasyon sertifikalı Khalifa Veri Merkezi (KDC),  büyüme kapasitesi olan veri merkezi olarak 2017 yılında hizmet vermeye başlamıştır. KDC, zorlu çevre standartlarında yüksek kullanılabilirlik ve iş sürekliliği sağlayan kritik öneme sahip uygulamaları barındırmak için gelişmiş, güvenli bir tesis olarak hizmet sunmaktadır. KDC, yedekli mimarisi ile yüksek hızlı veri bağlantısına erişime sahiptir.

Büyüme ile birlikte KDC, mevcut SCADA sisteminin tesis ömrü koruyucu ve düzeltici bakım servisleri, yazılım güncellemelerinin ile istenilen güvenilir altyapı konusunda bazı sınırlamalar yaşanıyordu. Kapsam yaklaşık 80 000 nokta ve 2000 ekipmandan oluşmaktadır.

Bu kapsamda işletme yönetim sisteminin eriştiği tüm nokta ve ekipmanlardan donanım ve yazılım katmanına kadar güvenirliğin sağlanması ve bu güvenirliğin tesis ömrü boyunca sürdürülebilir kılınması için proje ve iş ortağı arayışı bulunmakta idi.

Otomatica Çözümü

Otomatica, veri merkezi kritik altyapı konusundaki yetkinliği ile veri merkezinde bulunan kritik altyapının çalışma prensiplerini incelemiş ve senaryolarını ortaya koymuştur. Bu çerçevede mevcut işletme yönetim sistemi altyapısını en uç sensörden en üst yazılım noktasına kadar mimari ve topolojik açıdan incelemiştir. Profesyonel servisler çalışması kapsamında bilgi alışverişinde bulunacak ekipman ve ara katman yazılımların entegrasyon yöntemlerini araştırmıştır. Bu çalışma neticesinde çözüm dokümanı oluşturarak onaya sunmuştur.

Çözüm dokümanı karşılıklı konuşulup uygulama yöntemleri konusunda anlaşma sağlandıktan sonra SCADA sisteminin tüm güncellenmesi, tüm nokta ve ekipman bazında güvenilir çalışma şartlarının testi başarı ile yapılmıştır. Erişim ve arayüz ekran bilgileri kontrol edilerek hız ve band genişliği açısından yeterlilik tespit edilmiştir.
Otomatica, bu kapsamda tesis ömrü servisleri koruyucu ve düzeltici bakım çalışmalarını sağlayarak Etisalat sürdürülebilir altyapı hizmetlerinin eksiksiz yerine getirilmesi konusunda çalışmaktadır.

Sonuçlar

  • Gerekli görülen işletme sistemleri altyapısı uçatan uca yenilenmiş, test edilip işletmeye alınmıştır.
  • Etisalat standartında işletme sistemlerinin dinamik ve canlandırmalı arayüzleri ve çerçevesi oluşturulmuştur.
  • Uçtan uca güvenirliliği test edilerek işletme ekibine teslim edilmiştir.
  • Tesis ömrü hizmetleri ve profesyonel ihtiyaca göre güncelleme servisleri ile destek devam etmektedir.

Neden Otomatica?

  • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
  • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
  • Mevcut durum ve müşteri isteklerini karşılar en uygun çözüm bulma yetkinliği
  • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri

Referans Bilgileri

Müşteri Etisalat
Konum Abu Dhabi – United Arab Emirates
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 26.000
Beyaz Alanlar 6.000
Yaklaşık Cihaz Sayısı
Yaklaşık Nokta Sayısı
Uygulama Periyodu 2019
Uygulanan Yönetim Sistemleri
Sağlanan Servisler Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Sözleşme Tipi