IBM Levent Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Test ve Devreye Alma Danışmanlığı

Müşteri Hedefleri

IBM uluslararası bilgi teknoloji lideri olarak IBM Türkiye veri merkezi sektöründe de öncül kurumlara büyük katkılarda bulunmuş, önderlik yapan bir kuruluştur. Bu hizmetlerinin yanında bazı şehirlerde kendi veri merkezleri ile müşterilerine barındırma, bulut ve diğer özel hizmetlerini vermeye devam etmektedir.

Türkiye bilgi teknolojileri tariihinde önemli bir rolü bulunan IBM Türkiye, veri merkezlerini hızlı gelişen teknolojiye güncelleme ve inovatif hizmetlerini daha yüksek iş sürekliliği ile vermek hedefine uygun olarak Levent Veri Merkezindeki işletme yönetim sistemlerini yenileme kararı vermiştir.

Bu proje için kritik altyapı ve sürdürülebilir işletme prensiplerine hakim, mevcut kritik sistemlerinin çalışma prensiplerini anlayıp kesintisiz uygulacak tesis  altyapı dijitalizasyon partneri arayışında bulunmuştur. Uygulanacak işletme sistemlerinden kritik altyapıyı uçtan uca  bütünsel olarak yalın ve gerektikçe ayrıntılı olarak yönetme işlevini yerine getirmesi beklenmektedir.

Ayrıca sürdürülebilir işletme prensiplerine uygun olarak işletme yönetim sistemlerinin tesis ömrü boyunca güvenirliliği ve güncellenmesini sağlayacak tesis ömrü ve profesyonel hizmetleri de gerekmektedir.

Otomatica Çözümü

Otomatica, veri merkezi kritik altyapı konusundaki yetkinliği ile veri merkezinde bulunan kritik altyapının çalışma prensiplerini incelemiş ve senaryolarını ortaya koymuştur. Bu çerçevede mevcut işletme yönetim sistemi altyapısını en uç sensörden en üst yazılım noktasına kadar mimari ve topolojik açıdan incelemiştir.

Müşteri istekleri ve ilerideki ihtiyaçlarında analizi doğrultusunda sunulan çözüm önerisi dokümanında işletme sistemlerinin büyük ölçüde yenilenerek en üst teknolojiye taşınma kararı alınmıştır. Bu doğrultuda yüksek seviyede yapılacak güncellemenin veri merkezi hizmetlerini minumum riske atacak önlemler ve proje yapılandırılması oluşturulmuştur.

Yoğun hazırlık ve çalışmaların sahaya uygulanması IBM Türkiye teknik personelinin katkıları ile başarılı şekilde sonlanmış. Yeni altyapıya uygun tüm işletme sistemleri, ara katman yazılımları, arayüz dinamik ekran ve canlandırmaları oluşturularak güvenirlikleri test edilmiştir.

Otomatica Profesyonel Servisleri, tesis ömrü hizmetlerini vermektedir. İnovasyon şirketi IBM Türkiye işletme personelinin tüm yenilikçi projelerinde de destek vermektedir.

Sonuçlar

  • Kritik sistemlerin kontrolleri etüt edilen çalışma prensibi ve senaryolarına göre güncellenmiştir.
  • Gerekli görülen işletme sistemleri altyapısı uçatan uca yenilenmiş, test edilip işletmeye alınmıştır.
  • IBM standartında işletme sistemlerinin dinamik ve canlandırmalı arayüzleri ve çerçevesi oluşturulmuştur.
  • Uçtan uca güvenirliliği test edilerek işletme ekibine teslim edilmiştir.
  • Tesis ömrü hizmetleri ve profesyonel ihtiyaca göre güncelleme servisleri ile destek devam etmektedir.

Neden Otomatica?

  • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
  • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
  • Mevcut durum ve müşteri isteklerini karşılar en uygun çözüm bulma yetkinliği
  • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
  • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri

Referans Bilgileri

Müşteri IBM
Konum İstanbul – Türkiye
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 7.700
Beyaz Alanlar 600
Yaklaşık Cihaz Sayısı
Yaklaşık Nokta Sayısı
Uygulama Periyodu
Uygulanan Yönetim Sistemleri Bütünleştirilmiş Altyapı Yönetim Sistemi

VM İzleme Sistemleri

VM Alarm Yönetim Sistemi

VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri

VM Yük ve Kapasite Yönetimi

VM Ortam Yönetim Sistemleri

Sağlanan Servisler Tesis Dijitalleştirme Servisleri

Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Sözleşme Tipi