İş Bankası – Atlas Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Bina Yönetim Sistemleri, Enerji İzleme, Alarm Yönetimi, Üst Entegrasyon, Uptime Danışmanlık Hizmeti, Akıllı IOT, Tesis Ömrü Servisleri, CFM (Critical Facility Management), Zayıf Akım, CCTV sistemlerinin yönetimi

Müşteri Hedefleri

İş Bankası tarihinin en büyük dijital altyapı dönüşüm projesi olan Atlas Veri Merkezi, Türkiye’nin ilk Tier IV Tesis ve Sürdürülebilir Operasyon Uptime onaylı modern kritik tesisidir. Bir çok uluslararası ödüle sahip 32 bin metrekarelik alana kurulan ve bankayı gelecek yıllarda teknoloji açısından olumlu yönde ayrıştıracak bu merkez ile bankanın kesintisiz, güvenli ve hızlı veri akışı sağlaması hedefleniyor.

Bu hedefe ulaşmak için işletme yönetim sistemlerinin mimarisi, ağı ve uygulaması kritik hale gelmektedir. İki binaya yayılı modüler büyümeye kesintisiz izin verecek ve her modülün merkezi yönetimine entegrasyonun kusursuzca yapılacağı kaynaklara sahip işletme yönetim sistemi iddialı bir uygulamadır. Kusursuz olarak uygulanmalı ve tesis ömrü boyunca güvenilir, güncel ve yenilemelere açık olarak tutulmalıdır.

Uptime Sürdürülebilir İşletme prensibinde geniş alanda organize edilmiş yüzlerce cihazın Tier IV seviyesinde operasyonunu yapmak için işletme sistemlerinin yalın ve bütünsel verilerle donatılmış olması gerekmektedir. İşletme personeli kısa sürede konfigurasyon kontrolü yapmalı, en hızlı ve organize şekilde sapmalar bildirilmeli ve en takip edilebilir, ayrıntılı bilgi görsel ve ekranlar ile eskalasyon başlatabilir olmalıdır.

Otomatica Çözümü

Otomatica, ek ekipmanlar ve daha sonra ikincil bina şekilde büyümeyi göz önüne alarak yeterli kaynak sağlayacak işletme yönetim sistemleri mimari, ağ, donanım ve kaynak stratejisini oluşturmuştur. Tier IV seviyesinin  işletme yönetimini kesintisiz olarak sağlayacak hata toleraslı topoloji, ağ, donanım ve yazılım altyapısı uygulamış ve test etmiştir.

Sürdürülebilir İşletme presibinde sağlanacak işletim sisteminin kişiden bağımsız, ekibin her ferdi tarafından yalın izlenebilen ve sürekli gelişmeye açık kültürü desteklemesi gerekmektedir. Otomatica ara katman yazılımları ile BMS, PMS, Ortam İzleme, DCIM gibi ana sistemleri bütünleşik hale getirmiştir.

Birbirlerine hiyerarşik ve bütünselden ayrıntıya geçişli dinamik ekran ve tablolar BMS, PMS, DCIM veya diğer sistem bazında ayrılmadan tüm sistemlerden gelen veriler her ekranda teshise yardımcı olacak bilgi şekilde oluşturulmuştur. Alarm yönetimi, yük yönetimi, kapasite yönetimi, PUE verimlilik yönetimi gibi özel sistemlerin yanında dinamik canlandırma teknikleri ile karmaşık ekipman ve sistemlerin görsel ikizleri de yaratılmıştır.

Ayrıca işletmeye geçildikten sonra Sürdürülebilir Operasyon danışmanlığı Otomatica tarafından sağlanarak işletme kültürünün dönüşümüne katkıda bulunulmuştur.

Sonuçlar

 • Tier IV isterlerini sağlayan, güvenilir şekilde uygulanmış, modern, etkin enerji kullanımlı ve işletmesi yalın bir tesis ortaya çıkmıştır.
 • İhtiyaç halinde ek ünite ilavesi veya ikincil bina ile büyüyerek rekabetçi olma avantajı bulunmaktadır.
 • Tasarımdaki hedeflenen altyapı verimliliği ile ilgili yeni yöntemler ve stratejiler pratik olarak kullanılmaktadır.
 • Test ve İşletmeye Alma ve Tier IV tesis onayı tecrübesi ile oluşan çekirdek işletme ekibi kısa sürede uçatan uca yönetimi eline almıştır.
 • Sürdürülebilir Operasyon Tier IV sertifikası alınmış ve yenilenmiştir.

Neden Otomatica?

 • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
 • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
 • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
 • Veri Merkezi test ve işletmeye alma, Uptime Institute Tesis ve Sürdürülebilir Operasyon danışmanlığı
 • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri
 • Otomatica CFM yazılım ve platform ile yenilikçi sürdürülebilir işletme süreç yönetimi

Referans Bilgileri

Müşteri Türkiye İş Bankası
Konum İstanbul – Türkiye
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 32.000
Beyaz Alanlar 2.000 / 4.000
Yaklaşık Cihaz Sayısı
Yaklaşık Nokta Sayısı
Uygulama Periyodu 2015
Uygulanan Yönetim Sistemleri Bütünleştirilmiş Altyapı Yönetim Sistemi

VM İzleme Sistemleri

VM Alarm Yönetim Sistemi

VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri

VM Yük ve Kapasite Yönetimi

VM Ortam Yönetim Sistemleri

CFM – Kritik Tesis Yönetim Platformu

Sağlanan Servisler Tesis Dijitalleştirme Servisleri

Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Sözleşme Tipi