Pasha Technology Bakü & Goychay Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Test ve Devreye Alma Danışmanlığı, Önleyici Bakım, Düzeltici Bakım, BMS, PMS, SCADA, DCIM

Müşteri Hedefleri

PASHA Teknoloji’nin vizyonu, PASHA Holding LLC’nin iştiraklerine BT hizmetleri, bulut bilişim, siber güvenlik operasyonları ve veri merkezi yönetimi hizmetleri sunmaktır. Bu hizmetlere altyapı sunacak iki merkezde Uptime Institute Tier III sertifikalı veri merkezi işletmesine sahiptir: Bakü & Goychay Veri Merkezleri bu bölgede ilk modern veri merkezi uygulaması olarak öne çıkmaktadır.

Her iki veri merkezinin ayrı ayrı ve merkezi işletme stratejileri oluşturulmuş ve işletme yönetim sistemlerinin yapılandırılıması, yalın operasyon hedefleri konulmuştur. Elektro-mekanik sistem altyapısının sürdürülebilir operasyon kapsamında kurulu yönetim sistemlerinin üzerinde bütünsel olarak izlenmesi amaçlanmıştır.

Bölgede modern ve sertifikasyonlu özel bir durumu söz konusu olduğundan test ve işletmeye alma sürecinden Tier III Tesis onayına kadar olan sürecin işletme personelinin yetkinliği de artacak şekilde bütünleştirilmiş işletme sistemleri ile yönetilmesi planlanmıştır.

Otomatica Çözümü

Otomatica, veri merkezi kritik altyapı konusundaki yetkinliği ile uluslararası tasarımcı firma yetkileri ile tüm kritik elektro-mekanik sistemlerin strateji, topoloji ve kontrol yöntemleri üzerinden geçmiştir. Yakıt sistemi, kuru soğutucular, fan blokları ve soğutma grup sistemi başta olmak üzere ayrıntılı tasarım öncesi tüm senaryolar görüşülmüş ve ortaya konmuştur.

BMS, PMS üzerine kurulu Otomatica yönetim sistemi ağ tasarımı yapılmış ve büyümeye yeterli kapasite sağlayacak kaynak donanım ve yazılım seçimleri yapılmıştır.

Uygulama sırasında Otomatica uygun aşamalarda yenilikçi yöntemlerin senaryolara uygun şekilde çalışma içinde olup olmadığını test etmiş ve gerekli uyumlaştırmaları yapmıştır.

Otomatica’nın sunduğu işletme yönetim sistemleri ile tesislerin test ve işletmeye alma ve tesis olay süreçleri tam kapsamlı olarak gerçekleştirilmiştir.

Sonuçlar

 • Tier III isterlerini sağlayan, güvenilir şekilde uygulanmış, modern, etkin enerji kullanımlı ve işletmesi yalın bir tesis ortaya çıkmıştır.
 • PMS, BMS, DCIM sstemleri bütünleşik hale getirilerek tüm sistemlerin sağladığı veriler işletme için “değer” yaratan bilgilere dönüştürülmüştür.
 • Merkezi olarak iki veri merkezinin kritik altyapı yönetimi yapılabilmektedir.
 • Tasarımdaki hedeflenen altyapı verimliliği ile ilgili yeni yöntemlerve stratejiler pratik olarak kullanılmıştır
 • Test ve İşletmeye Alma ve Tier III tesis onayı tecrübesi ile oluşan çekirdek işletme ekibi kısa sürede uçatan uca yönetimi eline almıştır.

Neden Otomatica?

 • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
 • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
 • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
 • Veri Merkezi test ve işletmeye alma koordinasyon yetkinliği
 • Uptime Institute tesis sertifikasyon süreç yetkinliği
 • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri

Referans Bilgileri

Müşteri Pasha Technology
Konum Bakü & Goychay – Azerbaycan
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 1.000 + 1.000
Beyaz Alanlar 2.000 / 4.000
Yaklaşık Cihaz Sayısı
Yaklaşık Nokta Sayısı
Uygulama Periyodu 2020
Uygulanan Yönetim Sistemleri Bütünleştirilmiş Altyapı Yönetim Sistemi

VM İzleme Sistemleri

VM Alarm Yönetim Sistemi

VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri

VM Yük ve Kapasite Yönetimi

VM Ortam Yönetim Sistemleri

Sağlanan Servisler Tesis Dijitalleştirme Servisleri

Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Test ve Devreye Alma Danışmanlığı

Sözleşme Tipi