Turkcell Gebze Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Bina Yönetim Sistemleri, Enerji İzleme, Alarm Yönetimi, Üst Entegrasyon, Tesis Ömrü Servisleri

Müşteri Hedefleri

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın” vizyonuyla, Türkiye’nin en büyük veri merkezi olarak, güvenilirliği uluslararası sertifikalarla kanıtlanmış Turkcell Gebze Veri Merkezi  5 modül olarak tasarlanmış ve 4 modülü mevcut durumda işletmeye alınmıştır. Her modül Uptime Institute Tier III tesis ve işletme sertifikasyonuna sahiptir.

Modül bazında elektro-mekanik yapılar birbirinden bağımsız altyapıda olması veri merkezinin ihtiyaca göre modüler hızlı büyümesinin yanında tek ekip ile ekonomik olarak işletilmesi olanağını da sunmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için işletme yönetim sistemlerinin mimarisi, ağı ve uygulaması kritik hale gelmektedir. Modüler büyümeye kesintisiz izin verecek ve her modülün merkezi yönetimine entegrasyonun kusursuzca yapılacağı kaynaklara sahip işletme yönetim sistemi iddialı bir uygulamadır. Kusursuz olarak uygulanmalı ve tesis ömrü boyunca güvenilir, güncel ve yenilemelere açık olarak tutulmalıdır.

Uptime Sürdürülebilir İşletme prensibinde beş modülde organize edilmiş binlerce cihazın operasyonunu yapmak için işletme sistemlerinin yalın ve bütünsel verilerle donatılmış olması gerekmektedir. İşletme personeli kısa sürede konfigurasyon kontrolü yapmalı, en hızlı ve organize şekilde sapmalar bildirilmeli ve en takip edilebilir, ayrıntılı bilgi görsel ve ekranlar ile eskalasyon başlatabilir olmalıdır.

Otomatica Çözümü

Otomatica, modüler şekilde büyüyecek ve her modül için yeterli kaynak sağlayacak işletme yönetim sistemleri mimari, ağ, donanım ve kaynak stratejisini oluşturmuştur. Bu sistem tek donanımın hatasına bağımlı olmadan hata toleranslı olarak oluşturulması planlanmıştır.. Dolayısı ile oluşacak donanım veya üzerinde koşan yazılım hatası işletme yönetim sistemlerinin güvenilir kullanmasına etkide etmeyecek şekilde tasarlanıp uygulanmış ve test edilmiştir.

Sürdürülebilir İşletme presibinde sağlanacak işletim sisteminin kişiden bağımsız, ekibin her ferdi tarafından yalın izlenebilen ve sürekli gelişmeye açık kültürü desteklemesi gerekmektedir. Otomatica ara katman yazılımları ile BMS, PMS, Ortam İzleme, DCIM gibi ana sistemleri bütünleşik hale getirmiştir.

Birbirlerine hiyerarşik ve bütünselden ayrıntıya geçişli dinamik ekran ve tablolar BMS, PMS, DCIM veya diğer sistem bazında ayrılmadan tüm sistemlerden gelen veriler her ekranda teshise yardımcı olacak bilgi şekilde oluşturulmuştur. Alarm yönetimi, yük yönetimi, kapasite yönetimi, PUE verimlilik yönetimi gibi özel sistemlerin yanında dinamik canlandırma teknikleri ile karmaşık ekipman ve sistemlerin görsel ikizleri de yaratılmıştır. Bu sayede ekonomik bir işletme ekibinin beş modül, yirmi beyaz alan ve yüzlerce destek odalarındaki operasyonu sürdürülebilir şekilde sağlanmıştır.

Sonuçlar

 • Modüler olarak büyüyen, her modül özelinde hata toleraslı hizmet veren güvenilir işletme yönetim sistemleri
 • Mevcut işletmede olan dört modülde uygulanmış ve son modül için altyapı sağlanmıştır.
 • Tüm geleneksel yönetim sistemleri (BMS, PMS, DCIM, Akü Yönetim vb.) üst entegrasyonlar ile bütünleşik hale getirilmiştir.
 • Sürdürülebilir İşletme ilkelerine uygun yönetim ekranları, canlandırmalar ve tesis ikizi gibi yenilikçi teknikler kullanılmıştır.
 • Mevcut yönetim sistemleri ile Test ve İşletmeye Alma ve Tier III tesis onayı alınmış ve işletme ekibi kısa sürede uçatan uca yönetimi eline almıştır.

Neden Otomatica?

 • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
 • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
 • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
 • Veri Merkezi test ve işletmeye alma koordinasyon yetkinliği
 • Uptime Institute tesis sertifikasyon süreç yetkinliği
 • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri

Referans Bilgileri

Müşteri Turkcell
Konum Gebze-Kocaeli
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 33.000
Beyaz Alanlar 8.000 / 10.000
Yaklaşık Cihaz Sayısı 4.800
Yaklaşık Nokta Sayısı 92.000
Uygulama Periyodu 2015 – 2021
Uygulanan Yönetim Sistemleri Bütünleştirilmiş Altyapı Yönetim Sistemi

VM İzleme Sistemleri

VM Alarm Yönetim Sistemi

VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri

VM Yük ve Kapasite Yönetimi

VM Ortam Yönetim Sistemleri

Sağlanan Servisler Tesis Ömrü Servisleri

Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Sözleşme Tipi