Vakıfbank Veri Merkezi - Otomatica

Veri Merkezi, Test ve Devreye Alma Danışmanlığı

Müşteri Hedefleri

1954 yılında, vakıf kaynaklarını ekonomik kalkınmanın ihtiyaçları doğrultusunda en iyi biçimde değerlendirmek amacıyla kurulan VakıfBank, o günden bu yana çağdaş bankacılık yöntemleri ve uygulamalarıyla Türkiye’nin tasarruf düzeyinin gelişim sürecine katkıda bulunmaktadır. İstanbul Ümraniye’deki modern veri merkezi bu amaca hizmet etmektedir.

İşletme yönetim sistemleri mimari, ağ, donanım ve kaynak stratejisini oluşturularak hata toleraslı bir performans ile yalın işletme hedeflenmektedir.

Yüzlerce cihazın Tier III seviyesinde operasyonunu yapmak için işletme sistemlerinin yalın ve bütünsel verilerle donatılmış olması gerekmektedir. İşletme personeli kısa sürede konfigurasyon kontrolü yapmalı, en hızlı ve organize şekilde sapmalar bildirilmeli ve en takip edilebilir, ayrıntılı bilgi görsel ve ekranlar ile eskalasyon başlatabilir olmalıdır. İşletme sürdürülebilirliği açısından tesis ömrü hizmetleri önemlidir.

Otomatica Çözümü

Otomatica, tüm ekipman ve sistemleri için yeterli kaynak sağlayacak işletme yönetim sistemleri mimari, ağ, donanım ve kaynak stratejisini oluşturmuştur. Tüm planlanan sistemlerin çalışma prensipleri doğrultusunda kontrol senaryo çalışmaları yapmıştır.

Sürdürülebilir İşletme presibinde sağlanacak işletim sisteminin kişiden bağımsız, ekibin her ferdi tarafından yalın izlenebilen ve sürekli gelişmeye açık kültürü desteklemesi gerekmektedir. Otomatica ara katman yazılımları ile BMS, PMS, Ortam İzleme, DCIM gibi ana sistemleri bütünleşik hale getirmiştir.

Birbirlerine hiyerarşik ve bütünselden ayrıntıya geçişli dinamik ekran ve tablolar BMS, PMS, DCIM veya diğer sistem bazında ayrılmadan tüm sistemlerden gelen veriler her ekranda teshise yardımcı olacak bilgi şekilde oluşturulmuştur. Alarm yönetimi, yük yönetimi, kapasite yönetimi, PUE verimlilik yönetimi gibi özel sistemlerin yanında dinamik canlandırma teknikleri ile karmaşık ekipman ve sistemlerin görsel ikizleri de yaratılmıştır.

Sonuçlar

 • Tier III isterlerini sağlayan, güvenilir şekilde uygulanmış, modern, etkin enerji kullanımlı ve işletmesi yalın bir tesis ortaya çıkmıştır.
 • Tüm geleneksel yönetim sistemleri (BMS, PMS, DCIM, Akü Yönetim vb.) üst entegrasyonlar ile bütünleşk hale getirilmiştir.
 • Sürdürülebilir İşletme ilkelerine uygun yönetim ekranları, canlandırmalar ve tesis ikizi gibi yenilikçi teknikler kullanılmıştır.
 • Mevcut yönetim sistemleri ile Test ve İşletmeye Alma ve Tier III tesis onayı alınmış ve işletme ekibi kısa sürede uçatan uca yönetimi eline almıştır.
 • Tesis ömrü hizmetleri ile sürdürülebilir işletme prensibi sağlanmaktadır.

Neden Otomatica?

 • Kanıtlanmış veri merkezi ve kritik tesis uzmanlığı. Kontrol edilen elektro-mekanik sistem ve cihaz bilgisi.
 • En etkin kontrol yöntemleri ile yenilikçi stratejileri uygulama kabiliyeti
 • BMS, PMS gibi sistemleri kurma ve kendi ara katman yazılımları ile büyünleşik hale getirerek sürdürülebilir operasyon ilkelerine bağlı yönetim sistemleri
 • Veri Merkezi test ve işletmeye alma koordinasyon yetkinliği
 • Uptime Institute tesis sertifikasyon süreç yetkinliği
 • Tesis ömrü boyunca altyapı işletmesini sürdürülebilir kılan tesis koruyucu ve düzeltici bakım hizmetleri

Referans Bilgileri

Müşteri Vakıfbank
Konum İstanbul – Türkiye
Sektör Veri Merkezi
Tesis Alanı 11.000
Beyaz Alanlar 600
Yaklaşık Cihaz Sayısı
Yaklaşık Nokta Sayısı
Uygulama Periyodu
Uygulanan Yönetim Sistemleri Bütünleştirilmiş Altyapı Yönetim Sistemi

VM İzleme Sistemleri

VM Alarm Yönetim Sistemi

VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri

VM Yük ve Kapasite Yönetimi

VM Ortam Yönetim Sistemleri

Sağlanan Servisler Tesis Dijitalleştirme Servisleri

Koruyucu Bakım Servisleri

Düzeltici Bakım Servisleri

Sözleşme Tipi