Akıllı Tesis
İzleme

Akıllı Tesis işletmesinden sorumlu bölüm, disiplin ve yetkinlik olarak farklı ekipler halinde organize edilmiştir. Bu ekipler geniş alanda iş paylaşımı yaparak yüksek etkinlikte ve optimum maliyet ile vardiyalı görevlerini yerine getirirler.

Geleneksel izleme sistemleri merkezi olmaları nedeni ile elektrik, mekanik ve zayıf akım sistemlerine göre yapılandırıldığında ekiplerin kendi sorumluluk ve fonksiyonlarına göre izleme olanağı sunmaları imkansızdır. Örneğin mekanik sistemlerden sorumlu ekip sadece BMS sisteminden bilgi alırken, elektrik ile ilgili ekip SCADA (EMS) sistemine, yangın ekibi ise sadece yangın alarm sistemine bakma durumunda kapmaktadır. Mekanik ekip soğutma grubu kapanmasının elektriksel nedenle olup olmadığını sorgulamak, elektrik ekibi KGK by-pass durumunun oda sıcaklığına bağlı olup olmadığı bilmek ya da yangın ekibi söndürme sistemlerinin faal ve enerjili olup olmadığından emin olmak için ya birbirleri ile sürekli yakın temas halinde çalışmaları ya da tüm sistemlere her ekibin erişmesinin sağlanması gerekmektedir.

İlk durum ekiplerin birbirlerini desteklemek üzere gereğinden fazla personele sahip olmasına, ikinci durum ise birden çok izleme sisteminin verdiği bilgiler arasında kaybolup etkinliğin azalmasına neden olacaktır. Uçtan uca yalın, yeter-gerek veri ile kontrolü sağlayacak, gelen sapma uyarında doğru teşhis yapmaya yeterli, düzeltici faaliyetlerin etkinliğini kontrol edecek izleme sistemlerinin akıllı ve her ekip için optimum olması gerekmektedir.

Otomatica; kullanılan her sistem veya ekipmanı otomasyona dahil edebilen, güçlü bir çatısı altında yazılım çözümleri üreterek izleme sistemlerini birleştiren ve ekibe özgü izleme ekranları oluşturabilen yetkinliğe sahiptir.

Saha üzerindeki herhangi bir bilgiyi dinleyen, taşıyan bir sensör veya herhangi bir cihaz, açık kaynak kodlu haberleşme protokolleri ( SNMP, BACnet , Modbus , SQL, HTTP, MQTT, DNP3, OPC, SSH ve diğerleri gibi) altyapısını kullanarak çatı yapısı içinde çalışan web servis ve yazılım araçları vasıtasıyla soyutlaştırılmış yazılım objelerine dönüştürülür. Bu objelerden elde edilen canlı veriler üst katmanlarda veri analizi ve zenginleştirilmiş grafik ara yüz entegrasyonları ile son kullanıcıya ulaşır. Otomatica; cihaz, PLC ve sensörler için çözüm odaklı senaryoları uygun ara yazılımlarla programlar ve optimum seviyede çalışacak şekilde tasarlar.

Soyutlaştırılmış modeller sayesinde farklı marka cihazlar veya birbirinden farklı protokolleri kullanan yeni cihazların çalışır haldeki otomasyon mimarisine dahil edilmesi oldukça kolaydır, marka bağımsız çalışan sisteme etkin bir şekilde uyum sağlar.

Sadece IT veya belirli cihazların izlenmesi dışında, var olan tüm cihazların izlenip kontrol edilip yönetilmesiyle açığa çıkan büyük veri trafiğini yöneten yazılım tabanlı ağ mimarisi oluşturan Otomatica, mevcut alışılageldik otomasyon kalıplarının dışına çıkar.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.