Akıllı
Tesisler

Günümüzde tesisler farklı amaçlar için kullanılmaktadır.  Üretim,  iş, turizm ve alışveriş merkezleri, enerji üretim tesisleri, sağlık veya eğitim kurumları, ulaşım kompleksleri veya veri merkezleri farklı ihtiyaçlara hizmet vermektedir ve farklı süreçlerle yönetilmektedir. Bu tesislerin çoğu hizmetlerini hem modern yaşama hem de ekonomik koşullara uyum sağlamak üzere 7 x 24 yaygınlaştırmış ve içinde bulunduğumuz bilgi çağına ayak uydurarak yoğun bir şekilde bilgi teknolojilerini kullanır hale gelmiştir. Veya zamanla bu dönüşümü yaşayacaktır. Bu nedenle Akıllı Tesislerin bilgi teknoloji bağımlılıkları vardır ve bu bağımlılık zamanla artacaktır.

Akıllı Tesislerde insan etkileşimi minimuma çekilerek, üretim faaliyetlerinde üretkenlik, hizmet faaliyetlerinde ise konfor kullanımı, güvenlik, sağlık gibi değerler kişiselleşmiş şekilde sağlanmaktadır. Tesisin barındırdığı üretim ve hizmet faaliyetleri en üst düzeyde sağlanırken, tesis verimliği ve düşük karbon ayak izi kriteri de yüksek önem arz etmektedir.

Oil Refinery, Chemical & Petrochemical plant abstract at night.

Üretim tesislerinde insan etkileşimini en aza indirgeyen yapılanma, tesislerin bilgi teknolojileri kullanarak dijitalleşmesi ile gerçekleşmektedir. Bu tesislerde enerji, su, iklimlendirilmiş ve taze hava, internet, güvenlik ve koruma sistemleri kesintisiz ve ihtiyaca göre hizmet vermesi önemli hale gelmektedir. Bu kaynaklarda oluşacak kesinti, tesis içinde bulunan üretim ve hizmet değer zincirinin iş sürekliliğini tehdit ederek prestij kaybı dahil yüksek üretim ve hizmet zararlarına yol açabilmektedir.

Tesislerin enerji tüketimleri farklı çevresel ve ihtiyaç koşullarında uçtan uca yönetilmesi tesislerin karlılığı ve çevresel uyumluluğu açısından çok önemlidir. Bu tasarrufun tesis içindeki üretim ve hizmet kalitesini etkilemeden yapılması gerekmektedir.

Otomatica, Akıllı Tesislerin altyapı izleme ve yönetim sistemlerini tesis işletme ekiplerine uygun olarak yapılandırarak aşağıdaki tesis ihtiyaçlarına karşı düşen çözümler sağlar. Bu çözümler ile;

 • Alarm, İzleme, Karar Destek Sistemleri İle Uçtan Uca Yönetim
 • Düzeltici Müdahale Aktiviteleri
  • Sapmanın (Incident) Tespiti
  • Eskalasyon Başlangıcı
  • Teşhis Konulması
  • Düzeltici Faaliyetler
  • Standart Operasyona Dönüş Aşamaları
 • Enerji Verimliliği Yönetimi
 • Planlı Bakım Aktiviteleri
 • Öngörücü Bakımlar ve Ekipman Ömür Yönetimi
 • Kapasite ve Yük Yönetimi gibi tüm operasyon sürecinde ortalama yetkinlikte bir ekip ile yüksek performanslı risk yönetimini olanaklı hale getirir. Akıllı Tesisin yüksek iş sürekliliği, yüksek performans ve yüksek güvenilirlikle hizmet vermesi garanti haline alınır.

 Kaynak ve enerji verimliliğiyle bina Kontrolü sağlayan Otomatica çözümleri arasında HVAC (Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme) otomasyonu, Aydınlatma Otomasyonu, Enerji Otomasyonu ve Tüketim Yönetimi (Su, Doğalgaz, Yakıt, Elektrik) yer alır. Entegre bina yönetimi çatısı altında kontrolü sağlanan sistemlere Güvenlik Yönetim Sistemleri, Yangın Algılama, Kartlı Geçiş, CCTV, Asansör Otomasyonu, IT Cihazlarının İzlemleri, Yakıt & Jeneratör Otomasyonu ve Tesis Yönetim Yazılımları eklenir. SNMP, BACnet , Modbus , SQL, HTTP, MQTT, DNP3, OPC, SSH ve diğerleri gibi entegrasyonlarının yanında Otomatica çözümleri, endüstri standardında tanımlı diğer açık protokol entegrasyonlarını destekler.

Otomatica Yardım Masası ekibi, kurulumu yapılan Entegre Bina Yönetim Sistemlerini 7/24 bulut üzerinden sizin için izler ve yönetir. Otomatica, BMS Sistemlerinin IT ve Tesis Yönetim yazılımlarıyla entegre çalışabilmesi için müşteriye özel web servis ve ara yüzler geliştirir.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.