Veri
Merkezleri

Dijital dünyadaki var olduğumuz her an veri üretiyor ve işimizden sosyalleşmemize kadar birçok aktivitemizi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Her an her saniye veri ürettiğimiz yeni düzende dijital dünyadaki veri miktarı her iki yılda 2 katına çıkıyor ve bu aranın katlanarak artacağı öngörülüyor.

Elde edilen verilerin depolanıp, kullanılması için inşa edilen veri merkezleri de her geçen gün artmaya devam ediyor. Geleceğin dijital teknolojilerle şekillendiği günümüzde veri merkezlerinde pek çok dinamik ortaya çıkıyor ve gün geçtikçe performans kriterleri önem kazanıyor. Sunucu, depolama ve ağ cihazlarını barındıran veri merkezlerinin ana sorumluluğu; beklenen hizmet süreleri boyunca içerisinde bulunan cihazların yüksek performans, güvenlik ve iş sürekliliğiyle çalışmasıdır.

Endüstriyel yapılar içerisindeki en hassas sistemlere sahip veri merkezleri için çalışan şirketlerin ileri teknoloji ve uzmanlığa sahip olması gerekmektedir. Otomatica profesyonel servisleri kapsamında veri merkezlerine tasarım, test ve devreye alma, Tier sertifikasyon ve sürdürülebilir operasyon danışmanlığı vermektedir. Veri merkezlerine özel yaptığı çalışmalar ve yetkinliği sayesinde BMS, PMS ve DCIM gibi uyguladığı ve devreye aldığı yönetim sistemlerine ek olarak Otomatica mühendisleri tarafından yazılımı yapılan alarm, izleme, karar destek ve yönetim sistemleri çözümleri de sunulmaktadır. Tüm bu sistemleri veri merkezlerinin kritik altyapısı dikkate alınarak özel olarak geliştirmekte ve ‘’Sürdürülebilir Operasyon’’ ilkeleri doğrultusunda yapılandırmaktadır.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2022/01/Akilli-Tesis_edit.png

Sürdürülebilir Operasyon kavramı en kısa tanımıyla; kişiden bağımsız, kendini sürekli geliştiren ve proaktif faaliyetlerle risk yönetimine dayalı işletme modelidir. Otomatica; çözüm sunduğu Veri Merkezi müşterilerinin, yatırımlarından 25 – 40 yıllık bir işletme periyodu boyunca yüksek iş sürekliliği ile yararlanma hedefinde olduğunun bilincindedir. Bu süre boyunca işletme ekibinin zamanla değişeceği ama buna karşın kurum iş sürekliliği ihtiyacının da her yıl artacağını bilinmektedir.

Bu nedenle “İzleme ve Yönetim Sistemleri” ekranlarını; kişiden bağımsız olarak işlevsel olan, kademeli detay veren, yalın, bütünsel, eskalasyon, teşhis ve düzeltici faaliyetlerin etkinliği sürdürecek şekilde tasarlamıştır. Ayrıca karışık sistemler için yaratıcı teknolojiyi kullanmış, animasyon ve görsel ikiz yaratarak, anlaşılır olmasını sağlamıştır.

Sürdürülebilir Operasyon kavramını karşılayan, veri merkezi altyapı izleme ve yönetim sisteminde işletme ihtiyaçlarını karşılayan çözümlerini genel olarak 11 başlık altında sunar;

 • Planlı Bakım Aktiviteleri
 • Alarm, İzleme, Karar Destek Sistemleriyle Uçtan Uca Yönetim
 • Düzeltici Müdahale Aktiviteleri
 • Sapmanın (Incident) Tespiti
 • Eskalasyon Başlangıcı
 • Teşhis Konulması
 • Düzeltici Faaliyetler
 • Standart Operasyona Dönüş Aşamaları
 • Öngörücü Bakımlar
 • Ekipman Ömür Yönetimi
 • Kapasite ve Yük Yönetimi
 • Enerji Verimliliği Yönetimi

gibi çalışmalarla veri merkezlerinin tüm operasyon sürecinde, yüksek performanslı risk yönetimini olanaklı hale getirir. Otomatica veri merkezlerinin performans hedeflerine ulaşarak, iyileştirilmesi ve daha verimli olmasını sağlar ve sürdürülebilir veri merkezleri için sürdürülebilir değer yaratır.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.