Veri Merkezi
PUE, WUE Yönetim Sistemleri

Veri Merkezi Tesis İşletme maliyetlerinde ilk iki kalem insan kaynağı ile tüketim kaynak maliyetleridir. İnsan kaynağı “Sürdürülebilir İşletme” ilkeleri ile en etkin şekilde değerlendirilirken veri merkezi enerji ve su etkinliği PUE, WUE Yönetim sistemi diğer yönetim sistemleri ile birlikte sağlanır.

Veri merkezi tesislerinin ana görevi, içinde barındırdıkları bilgi teknoloji cihazlarını;

  • En yüksek iş sürekliliği
  • En yüksek performans
  • En yüksek güvenlikle

barındırmaktır.

Doğal olarak altyapı verimliliği bu ana görevler içinde değildir. Fakat altyapı verimliliği özellikle yüksek iş sürekliliği ve yüksek performans ile çelişkili yapıdadır. Yedeksiz yani düşük iş sürekliliği ile çalışma veya bilgi teknoloji cihazlarının düşük performanslı çalışmasına yol açacak çevre şartlarının seçilmesi ile tesisin en yüksek verimliliği sağlanabilir. Bu durum veri merkezinin amacına göre hiçbir zaman tercih edilmediği gibi zaman içinde değişen şartlar ile hiçbir zaman karşılaşılmaması gerekmektedir.

Veri Merkezi PUE ve WUE yönetimi, enerji ve su kaynağının tesise girişinden tüketildikleri ekipman ve cihaza kadar dağılımının anlık ve uygun periyotlarla geçmişe dayalı analizler ile izlenmesi Otomatica tarafından gerekli ayrıntılarla sağlanmaktadır.

Başlıca enerji ve su etkinliği yönetimi ile ilgili aksiyonlar, değişimli kapatılan cihazlar, ayar noktaları, mevsimsel konfigürasyon değişimi, kapama yöntemleri gibi farklı yöntemlere dayanmaktadır. Yöntemlerin birçoğu planlama ve insani manevraları esas almakta ve artan kritik yük ve değişen iklimsel şartlar ile karışıklık seviyesi artarak riski de arttırmaktadır.

Bu nedenle tesis enerji ve su etkinliği ile yapılacak saha değişikliklerinin gerçekten verimlilik sağladığının doğrulaması Otomatica’nın sağlayacağı VM PUE, WUE Yönetim Sistemleri ile sağlanır. Saha değişikliklerinin iş sürekliliğine etkisinin risk yönetimi ise VM Yük, Kapasite ve Ortam Yönetim Sistemleri ile yapılmalıdır.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.