Veri Merkezi
Yük ve Kapasite Yönetimi

Veri merkezleri barındırdığı bilişim teknolojileri cihazlarının hem sayıları hem de kullanılan işletme yazılımı sebebiyle oluşan dinamik güç ihtiyacına göre zaman içinde değişim gösterir. Kullanılan her yeni teknoloji harcanan gücü değiştirme potansiyeline sahiptir ve bulut yapılandırması, sunucuların kullanım oranını farklılaştırabilir.  Yani veri merkezlerinde dinamik güç değişimleriyle sık sık ve her an karşılaşılabilir.

Değişen güç tüketimi ve mevsimsel iklim değişimleri, kritik soğutma ihtiyacını değiştirdiği gibi soğutmayı sağlayan bu cihazların güç tüketimini de değiştirmektedir. Veri merkezi tesis elektro-mekanik altyapısı ise yaşanan bu kapasite değişimini hedeflenen yedekliliği bozmadan karşılamalıdır.

Veri merkezi güç ve kritik soğutma sistemleri başta olmak üzere her ekipman ve cihaz zaman zaman bakım için hem elektrik hem de mekanik olarak kapatılabilir ve izole edilebilir. Ayrıca plansız arıza ya da insani hatalardan kaynaklanan kapanmalar da söz konusudur. Planlı ya da plansız gelişen kapanmalarda ekipmanların güç ve kritik sağlama kapasiteleri yedeklilik kurgulamasına göre bazı üniteler tarafından paylaşılır ya da tamamen üstüne alınır. Dolayısıyla enerji sağlayan, şartlandıran ve dağıtan sistemde akım değerleri ve fazlara olan değişim farklılaşır. Bu noktada veri merkezi yük ve kapasite yönetimi yapılarak veri merkezlerinde yedekliliği zedelemeden, değişimli kapatılan sistem ve cihazlar yönetilebilir.

Yük yönetimi güç sağlayan sistemlerin her türlü manevra sırasında her fazdaki akım sınırının aşılmaması için yapılır. Devre kesiciler sayesinde güç dağıtım sisteminin bir yangına neden olması, mal ve cana zarar vermesi önlenir. Devre kesiciler proje elektrik mükellefi tarafından elektrik, tesisat yönetmeliğine uygun seçilir ve üzerindeki akım, gecikme parametreleri hesaplatılır. Veri merkezi kritik yüklerine en yüksek iş sürekliliği ile güç sağlanmasını garanti altına almak için her manevrada devre kesicilerin ayarlanmış akım sınırlarının aşılmaması için mutlaka yük yönetimi yapılmalıdır. Aksi takdirde veri merkezi içinde barındırılan aktif bilişim teknolojileri cihazları sayısı veya kullanım oranları arttığında kritik güç sisteminde yedeklilik kaybolabilir, akım limitlerinin aşımı söz konusu olursa da ciddi kesintiler yaşanabilir.

Otomatica Veri Merkezi Yük ve Kapasite Yönetimi tüm projeyi anlık takip ederek, projelendirmeyi analiz eder ve işletme personeline yalın şekilde görünür hale getirir. Deneyimli ve uzman ekibinin yaptığı profesyonel çalışmalarla kullanıcı dostu uyarı yöntemleri sunar ve riskin yönetimini sağlar.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.