Akıllı
IOT

Nesnelerin İnterneti olarak bilinen IoT, Endüstri 4.0 kapsamına da dahil olacak şekilde yapılandırılmış nesnelerden veri toplama sistemidir. Klasik otomasyon ve izleme sistemlerinin aksine veriler sensör ve cihazlardan karmaşık topolojide toplanıp internette dağıtılan yapıdadır. Ana amaç, üretim ve hizmet zincirinin farklı süreç ve aşamalarındaki verilerin kurum ortak platformunda toplanmasının yanında o zinciri oluşturan süreç ve aşamalarının performansını etkileyen iç ve dış paydaşlarının da kendi kapsamlarında veri alma kabiliyetini sağlamaktır.

Örnek olarak bir Veri Merkezi soğutma sistemini oluşturan ekipman ve cihazlar farklı üreticiler tarafından sağlanıp farklı sağlayıcı tarafından bir araya getirildiği göz önünde bulundurularak bu sistemden toplanan verilerin ilgili üreticilere ve sağlayıcılara bir abone yönetim sistemi ile dağıtma olanağı sağlanır. Amaç her üretici ve sağlayıcının topladığı büyük veri ile ürününü veya sistemini mükemmelleştirmesi ve özel sözleşmeli müşterilerine ise öngörücü bakımlarla kısa sürede düzeltici faaliyetleri sağlamaktır. Tipik IoT sistemleri internete veri sağlayacak yapıdaki sensör ve cihaz verilerinin farklı bağlantı mecralarının kullanılarak WEB tarayıcısında kısıtlı bilgiler halinde gösterimi ile sağlanmaktadır.

Otomatica, kritik tesisleri dijitalleştirme yetkinliği ile müşterilerine sunduğu sistemlerden topladığı verileri farklı paydaşların işletme katmanına bilgi sağlama misyonunu “Akıllı-IoT” olarak tanımlamaktadır.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2022/01/Data_Analytics_Decision_edit-e1643383968382.png

Dağınık veri merkezleri ve kenar (edge) veri merkezlerinin verilerini toplayarak her bir merkez nezdinde sağladığı sapma, alarm, kapasite ve yük yönetimi, ortam iklimlendirme yönetimi gibi operasyonel yönetimleri bilgi olarak ilgili merkez işletme personeline sağlarken diğer taraftan da toplanan bu büyük veri ile tüm merkezlerin portföy yönetimi yapılmaktadır. Tüm veri merkezlerinde karşılaştırmalı kapasite, enerji kalite, tüketim kırınımları, alarmların dağılımı, kapasite yönetimi, alarm yaşam sürelerinin karşılaştırılması, farklı teknoloji ve markalardaki ekipmanların arızalanma oranları ve bunun gibi kurumun uçtan uca tüm bölgelerdeki veri merkez portföyünün etkin ve verimli yönetimini sağlayacak özel bilgiler sağlanmaktadır. Bu bilgiler kurumun yatırım, teknoloji ve ürün seçimi, işletme maliyetlerinin iş sürekliğine risk oluşturmadan kısıtlanması gibi önemli politika ve kararlarına destek sağlamaktadır.

Smat-IoT ile Otomatica, veri merkezi dışında dağıtık akıllı tesislerle hizmet veren işletmelere de benzer yaklaşım ile stratejik kararlarına yön verirken mevcut kurumsal sistemlerine de entegre olarak daha geniş olanaklar sağlamaktadır.

Kritik Tesisinizin Sürüdürülebilir Operasyonu için ITSM süreç yönetimi ve Uptime Institute standartına dayalı işletme kültürünü oluşturunuz.
Veri Merkezi portföyünüz varsa saha bütünleşik bilgilerine dayalı oluşturulan strateji, vizyon ve politikalarla üretkenliğinizi arttırmak elinizdedir.
Bölgeye yayılı birden çok veri merkezi tesislerinin altyapı yönetimini merkezi yönetim ile daha küçük ekiple daha az riskli yönetmek mümkündür.
İnsansız işletilecek Sınır (Edge) Veri Merkezlerinin düşük maliyet ile yüksek iş sürekliliğini garanti altına almak akıllı merkezi yönetimi gerektirir.
Hizmet zinciriniz müşterilerinize şubeleriniz üzerinden erişiyorsa şube altyapınızın müşteri memnuniyetini garanti altına alırken verimli işletilmesi önemlidir.
Barındırma servisi verdiğiniz alanların altyapı işletme performansını müşterilerinize görünür kılmanız rekabet ortamında sizi her zaman tercih edilir kılacaktır.
https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.