Siber
Güvenlik

Veri Merkezleri, Akıllı Tesisler, bölgeye dağılmış ciro akışı sağlayan sınır bilişim merkezleri veya şubeler gibi lokasyonlarda işletme hizmet ve ürün değer zincirinin üretkenliğini etkileyecek kritik altyapı verilerinin toplanması ve bilgiye dönüşüm yolculuğu bir ağ üzerinden gerçekleşir Akıllı Altyapı ağının kurum bilişim ağından bağımsız  olarak tam izole edilesi ticari kuruluşlar için hem maliyet hem de yönetilebilme açısından olanaksızdır.

Kurumsal Siber Güvenlik önlemleri kurum çalışanlarının kullandığı bilgi teknolojileri cihazlarından LAN, WAN ve internet erişimine odaklanır.  Bir şekilde; bu temel ağa veri ve bilgi taşıyacak kritik altyapı sistem ve cihazlarının ağı, arka kapı olarak iş görme riski oluşturmaktadır. Kaldı ki, gerekli sıkı önlemler alınmazsa bu ağdaki uçlara erişim noktaları daha kontrolsüz yapıdadır

Kritik altyapıdaki sistem veya onları oluşturan cihazlara karşı yapılacak sabotaj niteliğinde karıştırmalar, güvenlik ve emniyet sistemlerine yapılan müdahalelerle istenmeyen fiziksel izinsiz erişimler, bilgi çalmak, zararlı yazılım yerleştirmek, kurumsal ağı bloke etmek için ana ağa arka kapıdan erişme  denemeleri başlıca riskler olarak sayılabilir.

Bunun yanında kritik altyapı sistem ve cihazlarının da çeşitli yazılımları mevcuttur ve genellikle geliştirmelerinde  siber güvenlik  önlem özellikleri eksik kalmaktadır. Esas olarak fonksiyonel performansa odaklanılır. Bu yazılımların da siber güvenlik açısından güvenilir ve korunur hale gelmesi gerekir. Kurumsal yazılımlar için geçerli siber güvenlik testlerinden geçmeleri ve mevcut sisteme göre yapılandırılmaları istenecektir.

Otomatica, kurulacak tüm yeni yönetim sistemleri, üzerinde çalışacak Smart-IoT ve ara katman yazılımları için kurumsal müşterilerinin ağ ve siber saldırı önleme ekipleri ile birlikte çalışarak tasarım ve uygulamayı kurumsal politika ve önlemlere göre gerçekleştirmektedir. Her kurumun siber korunmaya ait kendi politikaları, test prosedürleri, yapılandırma ve özel istekleri bulunmaktadır. Otomatica’nın bu konudaki yetkinliğini gösteren bölgesel referansları bulunmaktadır.

https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
Türkiye Ofisi

Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

info@otomatica.com

+90 216 514 63 66

Dubai Ofisi

Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

info@otomatica.com

Kıbrıs Ofisi

83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

info@otomatica.com

+392 444 85 85

Otomatica . Bütün hakları saklıdır.