Veri Merkezi Sistem
Operasyon Eğitimi

Otomatica, Veri Merkezleri başta olmak üzere Kritik Tesislerde kullanılan elektro-mekanik sistemler ve Sürdürülebilir İşletme konularında özel eğitimler vermektedir. Özellikle özel sınıflarla kuruma özel eğitimler verildiğinde gizlilik esasları içinde konu ile ilgili sahaya özel etüt, değerlendirme ve çözüm çalışmaları ile de katma değer sağlanmaktadır.

Eğitim içeriklerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilir. İlginizi çekerse bize ulaşabilirsiniz.

Veri Merkezi Altyapı Tasarım Temelleri :

Veri Merkezi Altyapısı 15 ile 18 farklı elektro-mekanik sistemin bütünleşmesinden oluşur. Sistemler arasındaki etkileşim, yüksek kullanılabilirlik (iş sürekliliği) hedefini yerine getirecek ve kullanımdaki kapasiteyi sürdürülebilir kılacak şekilde yapılandırılır. Her sistemin diğer sistemlere bağımlılığı vardır ve veri merkezi işletme ekibi tarafından yapılan tüm faaliyetler kritik BT cihazlarında kesintiye sebep olmayacak şekilde eşzamanlı olarak yapılması hedeflenir.

Veri Merkezi hizmet sağlayıcı ve son kullanıcı iş hedeflerini karşılayan altyapının oluşmasında, sırasıyla fizibilite, planlanma, tasarım ve uygulama aşamalarından geçilir. Bu aşamalarda yatırımcı, kendi içindeki farklı bölümlerin yanında haricen belirleyeceği danışman, tasarım, proje yönetim şirketlerine, ana ve alt yüklenicilere gerek duyar. Yatırım yönetimi bu iç ve dış ekiplerin birlikte çalışacağı ve değer mühendisliği yapacağı koordinasyonu yapmak durumundadır.

Bu eğitimin amacı, veri merkezi altyapı tesisi için fizibilite, planlama, tasarım, uygulama veya bütünsel koordinasyon süreçlerinde yer almayı tasarlayan yatırımcı, son kullanıcı, ana yüklenici, proje tasarım ve yönetim firmalarına bütünsel bakış kazandırarak projenin iş hedeflerini maksimum karşılayarak zamanında ve bütçesi içinde tamamlanmasına destek olacak bilgi birikimi sağlamaktır.

Sürdürülebilir Operasyon Eğitimi :

Veri merkezi kritik altyapı yönetiminin; hizmet verdiği iç ya da dış müşterilerine sağladığı değer, bu kurumların Bilgi Teknolojileri bağımlılığına paralel olarak artar. Kurumların sağladıkları ürün ve hizmetlerin kalitesi, bunları sağlarken kullandıkları bilgi teknolojilerinin performans ve kesintisizliğine çok bağlı ise; kritik altyapı işletmesinin sorumluluğu, “kurum bütünsel iş sürekliliğini” doğrudan etkileyen bir sorumluluk seviyesine yükselir. Altyapı işletme ekibinin (10-30 kişi) bir yeni üyesinin hatalı davranışı, tüm kurumun (on binlerce çalışan, milyonlara varan müşteri) verimliliği ve etkinliğini etkileyecek derecede kritik durumdadır.

Bu eğitimin ana amacı, tüm VM işletme ekibinin işletmelerini sürdürülebilir operasyon seviyesine yükseltmek üzere yol göstermektir. Veri merkezi işletmesi için bütçelenen personel, servis sözleşmeleri, yakıt ve kaynak tüketimleri, sarf malzeme gibi harcamaların geri dönüşünü yüksek iş sürekliliği ve verimli işletme kabiliyeti olarak garanti almanın yolu bu eğitimin ana temasıdır. Kısıtlı bütçeler için önceliklerin belirlenmesinde yardımcı olur.

Veri Merkezi Mekanik Sistemleri

Veri Merkezi Kritik Fiziksel Altyapısının önemli unsurunu içeren mekanik soğutma sistemleri gerek iş sürekliliği gerekse veri merkezi verimliliği açısından önemli bir konu olarak gündemdedir. Veri merkezi iş sürekliliği riskini arttırmadan, soğutma enerji ve su tüketimlerini azaltmak uzmanlaşma gerektirmektedir. Mekanik sistemler, elektrik sistemleri gibi kolay anlaşılır ve takip edilebilir değildir, karmaşık yapıya sahiptir, doğru metotlarla planlanıp işletilmediğinde hizmet verilen kuruma büyük kayıplar verebilir.

Özellikle “veri merkezi sürdürülebilir işletme” konusuna odaklanan kurumlar için karmaşık sistem ve yapıların anlaşılması, güvenilir kapasite yönetiminin yapılması açısından önemlidir. Ekip personelinde oluşan bilgi birikimi ile insani hatalarının azaltılması, nedensel arıza takibi ve verimli işletme yetkinliklerinin artması sağlanacaktır.

VM Altyapı Tasarım Temelleri Eğitim içerik dokümanını indirmek ister misiniz?

Eğitim Kapsam Dokümanını yüklemek için lütfen aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Mail adresinizi kontrol ediniz. Herhangi bir aksaklık durumunda bizimle iletişim kurabilirsiniz.
https://otomatica.com/wp-content/uploads/2023/02/2023-02-24_10h30_26.png


  Sürdürülebilir Operasyon Eğitim içerik dokümanını indirmek ister misiniz?

  Eğitim Kapsam Dokümanını yüklemek için lütfen aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Mail adresinizi kontrol ediniz. Herhangi bir aksaklık durumunda bizimle iletişim kurabilirsiniz.
  https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/12/VM-SO-Kapsam.gif


   VM Kritik Soğutma Eğitimi içerik dokümanını indirmek ister misiniz?

   Eğitim Kapsam Dokümanını yüklemek için lütfen aşağıdaki formu eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Mail adresinizi kontrol ediniz. Herhangi bir aksaklık durumunda bizimle iletişim kurabilirsiniz.
   https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/12/VM-KS-Kapsam-2.gif


    https://otomatica.com/wp-content/uploads/2021/11/otomatica-footer.png
    Türkiye Ofisi

    Esentepe Mah. Anadolu Cad. No: 14 Kat:12 D: 49, 34870        Yasa Kule Kartal/İstanbul/Türkiye

    info@otomatica.com

    +90 216 514 63 66

    Dubai Ofisi

    Platinum Tower, Office 802-05 Jumeirah Lakes Towers, Cluster I Dubai / United Arab Emirates

    info@otomatica.com

    Kıbrıs Ofisi

    83 Okullar Yolu, Küçük Kaymaklı

    Lefkoşa / KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

    info@otomatica.com

    +392 444 85 85

    Otomatica . Bütün hakları saklıdır.